Do VŠETKOVEDKA - veľkého súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími žiakmi sa zapojili aj naši žiaci. Vyplnené testy sme odoslali do Bratislavy a čakáme na vyhodnotenie.
Držíme prsty!
Do VŠETKOVEDKA - veľkého súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími žiakmi sa zapojili aj naši žiaci. Vyplnené testy sme odoslali do Bratislavy a čakáme na vyhodnotenie.
Držíme prsty!
Na hodinách Slovenského jazyka a literatúry sme si zábavnou formou zopakovali vybrané slová so žiakmi 3. aj 4. ročníka. Náročnosť učenia ťažkých vybraných slov sa zmenila na hru, čo nám všetkým prospelo a ľahšie sa zapamätávalo.
Žiaci prvého a tretieho ročníka sa zúčastnili testovania žiakov, ktorého cieľom je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň poradiť/nasmerovať deti na športy, ktoré môžu uplatniť vrodené predpoklady. Túto službu rodičom štát poskytuje bezplatne. Žiakom sa merala telesná výška a hmotnosť, meral sa im čas pri opakovanej zostave s tyčou, výdrži v zhybe nadhmatom, kotúľaní 3 lôpt a pri člnkovom behu. Pri vlajkovej naháňačke sa snažili získať čo najviac vlajočiek od svojho súpera, skákali do diaľky, a taktiež mali disciplínu na vytrvalosť v podobe člnkového behu na 20 metrov.
Naši žiaci sa s veľkou radosťou zapojili do súťaže s Plantexom a do projektu Školské ovocie. K súťažnej ochutnávke dostali žiaci jabĺčka, hrušky a šťavu. Každý deň deti jedli cez veľkú prestávku jeden druh školského ovocia a do záznamových hárkov si nalepovali kusy ovocia, zeleniny podľa toho čo v daný deň zjedli. Posledný deň sme urobili vyhodnotenie celého týždňa a odmenili tých, ktorí mali najviac zaplnený hárok s ovocím a zeleninou. Keďže bolo naozaj veľa detí, ktoré celý týždeň poctivo jedli zdravú stravu, dohodli sme sa, že odmeníme všetkých. Každé dieťa dostalo kľúčenku, farbičky, kalendárik, a potom deti losovali z každej triedy jedného žiaka, ktorý získal súťažnú cenu. Výtvarný kufrík sme nechali pre celú školu, aby ho využili všetky deti. Snažili sme sa pristupovať ku každému spravodlivo, aby nik neostal bez odmeny. Deti sa skutočne veľmi snažili a zdieľame názor, že každá snaha má byť ocenená.
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne vyhlásilo 21. ročník medzinárodnej detskej výtvarnej súťaže – Vianočná pohľadnica 2024. Súťaž je tematicky zameraná na uchovávanie tradičného vianočného zvykoslovia a konfrontovanie s inými kultúrami, národmi. Témou súťaže boli betlehemské obchôdzky. Vybrali sme 15 najlepších prác a odoslali ich na adresu.
Aj v novembri nám počasie stále prialo, a preto sme sa rozhodli urobiť si v piatok zdravotnú prechádzku k neďalekému krížu. Slnko na nás pekne hrialo, vetrík nám kúsok pohladil líca a naše pľúca sa nadýchali čerstvého vzduchu. Žiaci pozorovali ako sa zmenila príroda a kládli zvedavé otázky.
Aj my sme sa zapojili do CELOSLOVENSKÉHO PROJEKTU: "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok" a riadime sa manuálom určeným pre školy. Prinášame krabice a postupne ich s láskou napĺńame drobnosťami. ktoré iných potešia....
Dňa 8.11 sme sa na hodine matematiky oboznamovali s finančnou gramotnosťou. Žiaci pracovali s hračkárskymi peniazmi, hrali sa na obchod, učili sa aká je hodnota daných bankoviek a mincí. Pracovali sme na interaktívnej tabuli kde mali plniť jednotlivé úlohy ako rozmieňať peniaze alebo koľko veci sa dá kúpiť za určitú hodnotu. Danú sumu vybrať z bankomatu a pod. Hovorili sme si aj o dôležitosti investovania a sporenia.
Medzinárodný deň školských knižníc - pri tejto príležitosti sme aj my v našej knižnici pripravili aktivity pre žiakov našej školy. Jeho hlavnou myšlienkou bola podpora vzťahu žiakov ku čítaniu, ku knihám a ku školskej knižnici. A hlavne vyzdvihnúť radosť z čítania a poznávania. Prváci, druháci, tretiaci i štvrtáci mali úlohu podľa toho, aké číslo si vytočili - usilovne pracovať, hľadať, kresliť, spievať, čítať v knihách z knižnice. Napokon skladať, lepiť a vyfarbiť rôzne rozprávkové postavy, z ktorých sme spravili v školskej knižnici výstavku. A ako pracovali si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Jeseň nám ponúka mnoho krásy, ktorá nás inšpiruje k tvoreniu. So žiakmi sme využili jej plody od gaštanov, šišiek, suchých kvetov až po lístie. Deťom sa veľmi páčilo pracovať s prírodnými materiálmi, skúmali ich a rozmýšľali čo by sa z nich dalo vyrobiť. Nakoniec sa rozhodli vytvoriť z nich zvieratká, ktoré si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Jeseň bola bohatá aj v Žakovciach, a najmä na lístie, v ktorom deti tak rady šantia. S lístím sa deti vyhrali aj počas školského vyučovania, kde tvorili všelijaké zvieratká. Nastal čas školský dvor pekne poupratovať a pripraviť ho na jar. Naši žiaci sa s radosťou chytili hrablí a vyupratovali kúsok po kúsku areál školy.
Jedinečný vzdelávací projekt VESMÍRNA ŠKOLA pod umelou hviezdnou oblohou, ktorý sa skladá z prenosnej hvezdárne a nafukovacieho planetária zavítal aj do našej základnej školy, aby sa sústredil sa na vzdelávanie detí. VESMÍRNA ŠKOLA je ako jediné súkromné nafukovacie planetárium na Slovensku členom Medzinárodnej asociácie planetárií a zároveň Asociácie planetárií Slovenska, ktoré ponúkajú záruku odbornosti pri výklade astronomických pojmov a dejov simulovaných v planetáriu. Poskytol nám program vo vlastnej réžii, ktorý vzniká v spolupráci s poprednými vedeckými inštitúciami v Európe. Bol vhodný pre najmenších z MŠ, ale aj pre žiakov základnej školy. Prispôsobil sa veku a učebným osnovám každej kategórie detí. Premietanie prebiehalo v skupinách. Pán lektor v odbore Astronómia pracoval s každou skupinou individuálne, poskytol odborný výklad a zodpovedal na všetky zvedavé otázky detí.
Aj naši žiaci sa zapojili do dobročinnej akcie, v ktorej nosili počas októbra nové ponožky rôznych veľkostí a farieb. Vieme, že ľudia bez domova sa väčšinou presúvajú počas celého dňa pešo, a skutočne potrebujú mať nohy v čistote a teple. Aj my s nimi súcitíme, a preto sme sa rozhodli pomôcť aspoň malým darom ostať niekomu túto zimu v teple.
Powered by aSc EduPage